"Psycho" Alfred Hitchock

Psycho

Alfred Hitchock, ABD, 1960, GerilimRobert Bloch’un seri katil Ed Gein’ın cinayetlerini temel aldığı kitabına dayanan Psycho, köhne bir motelde, kadın kılığına giren bir katil hakkındaydı. Stüdyo öykünün çok korkunç olduğunu düşününce bütçeyi bir milyon dolara indiren Hitchcock televizyon yapımlarındaki ekibini kullandı. Renkli çektiği vertigo (1958) North by Northwesten (1959) sonra, duş sahnesinin çok kanlı görülmesinin önüne geçmek için filmi siyah beyaz çekmeyi tercih etti.

Janet Leigh’nin duş sahnesi filmin aşağı yukarı üçte birlik kısmında yer aldı. Hitchcock ‘ un jeneriklerinin birçoğunu hazırlayan Saul Bass, bu sahne için 90 çekim taslağı çizdi. Çılgın bir kurgu ve Bernard Herrmann’ın kemanları, sahnede gerçekte gösterildiğinden çok daha fazla kan döküldüğü hissini uyandırdı.

Hitchcock eşi benzeri görülmemiş şekilde kahramanı Janet leigh ‘yi filmin başlarında öldürerek seyirciyi psikanalitik çözüme kadar şok içinde bıraktı. Görünürde korku filmi olmasına rağmen, kan asgari düzeyde tutuldu; Psyhco değişken bir anlatı ve ustalıklı kurgu sayesinde seyircileri endişeye sevk etti. Psycho evli ile Bates Moteli Universal Studios’ta inşa edildi ve bugün her ikisi de ayakta; tarihte bir ilk gerçekleşerek Gus Van Sant 1998’de filmi planı planına, renkli olarak tekrar çekti.

Kaçak Marion Crane  (Leigh) fırtına çıkınca Bates motelinde mola verir. Motelin sahibi Norman Bates’(Perkins) ve sert annesinin tuhaflıkları başta zararsız gibi görünse de Marion’ın motel odasında duş alırken öldürülmesi ve Bates’in annesinin kurtarmak için kanıtı saklamaya çalışmasıyla birlikte şüpheler artar.09-02-2018
Nisa Reyyan Dede

Fikir, Kültür, Sanat Günlükleri

Nisa Reyyan Dede

Okuyan, çizen, gezen, fotoğraf çeken Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi...

nisareyyan@medyacuvali.com